Altıntaş, “Geri Dönüştürülmüş Maddeler Daha Ekonomik”

Geridönüş Plastik ve Ambalaj Dergisi’nin 2. Sayısı’nda Mersin’de üretim yapan Yalçın Plastik yetkilisi Ecevit Altıntaş’ı ağırlıyoruz. Plastik Sektörüne hammadde sağlayan Ecevit Bey; antşöp, abiyes, kristal, naylon altı, polikarbon gibi maddeleri üretiyor.
Altıntaş, “: Geri dönüştürülmüş maddeler, dönüştürülmemiş maddelerden daha ekonomik. Neredeyse yarı yarıya fark var. Gıda sektöründe kullanılan malzemelerin orijinal olmasına dikkat edilir; ancak diğer sektörlerde dönüştürülmüş malzeme fevkalade kullanılabilir niteliktedir.” dedi.

Ecevit Bey sizi ve Yalçın Plastik’i tanıyabilir miyiz?
Ben Ecevit Altıntaş. Aslen Konyalıyız. Yalçın Plastik 2000 yılında kuruldu. Ancak plastik sektöründeki tecrübem 1985 yılına dayanıyor. O yıllarda toplayıcılık, granül satışı, kasa imalatı gibi işler de yapıyorduk ve az sayıdaki plastik sektörü temsilcilerinden biriydik. Kırma- yıkama işlemi gerçekleştiriyorduk. 80’li yıllarda kırma- yıkama makinelerini İstanbul’dan temin etmiştik. Ardından granül makinesi tesisimize dahil ederek elektrik borusu ve kasa imalatı yaptık.
Bugün ise hammadde ticareti yapıyoruz: Antşöp, abiyes, kristal, derlin, naylon altı, polikarbon gibi teknik içerikli hammaddeler üretiyoruz.

Geri dönüştürülen malzemeleri nereden temin ediyorsunuz? Ve ürettiğiniz malzemeler hangi sektörlerde kullanılıyor?
Toptancılar toplar; hurdacılar satın alır. Hurdacılar kilo işi değil kamyon işi alışveriş ederler. Bize 300kg, 500kg, 1 ton gibi geri dönüşüm malzemeleri gelir.
Biz enjeksiyonlu mal hazırlıyoruz. Antşöp elbise askısı, araba parçası ve abiyes araba parçası yapımında kullanılır. Bunlar petrolden elde edilen maddelerdir.
Ayrıca özellikle şu ayrıntıyı belirtmek isterim: Geri dönüştürülmüş maddeler, dönüştürülmemiş maddelerden daha ekonomik. Neredeyse yarı yarıya fark var. Gıda sektöründe kullanılan malzemelerin
orijinal olmasına dikkat edilir; ancak diğer sektörlerde dönüştürülmüş malzeme fevkalade kullanılabilir niteliktedir.

Tesisinizdeki üniteleri özetler misiniz?
Tesisimiz 1500m2 alana kuruludur. Üretim parkurunda kırma ve yıkama ünitesi mevcuttur. 50 kg’a kadar çuvallama makinemiz bulunmaktadır. Aylık üretimimiz 60- 70 tondur. 8 kişilik bir ekibimiz var ve ürünlerimizi talep doğrultusunda tüm Türkiye’ye gönderiyoruz.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Plastik geri dönüşüm sektörü tekstilden otomobile; ev tekstilinden inşaat sektörüne kadar pek çok sektöre hammadde sağlamaktadır. Doğanın korunması çevre sağlığı için gereklidir. Bu sektörün bir parçası olmaktan mutluyum.