Almanya’da Araba Çöplükleri

BMW, Opel gibi Alman markaları dünyaya kendini kanıtlamış durumda. Tasarımı ve gücü bir yana, Alman Otomobilleri dayanıklılıkları nedeniyle de tercih ediliyor. Henüz bizim alıştığımız anlamda eskimeden yeni bir model piyasaya sürülüyor. İnsanların alım gücü yüksek, arabaların fiyatları da uygun olunca insanlar kolayca araç değiştiriyor. Şirketler kendi modellerini toplayarak geri dönüştürmek konusunda sistemlerini kurmuş durumdalar. Ancak bir de araba çöplükleri var.

İnsanlar eskimiş arabalarını bu alanlara park ederek bırakıyor. Her renk, model ve yaşta otomobil bulmak mümkün… Araba Çöplüklerinde; BMW, AUDİ, Volkswagen, Peugeot, Fiat, Opel, Alfa Romeo, Renault… park lambaları açık, anahtarı üzerinde, dış gövdesi ve iç döşemesi bakımlı ve anahtarları üzerinde iken bırakılıyor. İnsan arabanın sorununu ilk bakışta çözmekte zorlanıyor. Bu modeller neden terk edilmiş olabilir ki?

Bu atılmış araçlar parçalara ayrılıyor ve ihtiyaç sahipleri işine yaradığını düşündüğü parça ya da parçaları satın alabiliyor. Yürüyen arabaları satın almak da mümkün. Araba Çöplüklerine, eski arabalar kiloya göre fiyatlandırılarak satılıyorlar. Kullanılmış parça ihtiyacı olan ya da çok ucuza kullanılmış araba temin etmek isteyenler de bu çöplüklerden temin edebiliyor. Amerika’da da aynı sistem var.

Arabalar Neden Terk ediliyor?
Araç sahibi, arabasını yaptırmak istediğinde ödeyeceği bedel yüksek olduğunda; araba fiyatları uygun olan ülkede yeni araba satın almak daha karlı oluyor. Çünkü Almanya otomobil markalarına sahip. Bir otomobil yapmak için gerekli olan motor ve parçaları kendi üreten; gelişmiş insan gücüyle teknoloji geliştiren bir ülke. Dolayısıyla da teknoloji, teknik imkân ve iş gücüyle kendine yettiği için otomobilleri de vatandaşları için çok uygun fiyatlı. Araba Almanlar için bir lüks ya da statü göstergesi değil, hayatlarını kolaylaştıran buzdolabı, çamaşır makinesi gibi diğer teknolojik araç- gereçlerden biri.

Arabayı çöpe çıkarmak için yapılması gerekenler ise kabaca şöyle: Arabalar çöplüğe atılıyor ve ardından gerekli mercilere bilgi verilerek trafikten çekiliyor. Ruhsatın iki nüshası da Araba Çöplüğünü işletenlere veriliyor. Karşılığında da arabanın ağırlığına durumuna göre belirli Euro üzerinden bir ücret alınıyor.