Plastik Adamlarıyla Dünyayı Anlatan Fotoğraf Sanatçısı

“Plastic Life” serisiyle dünyanın tanıdığı Fransız Fotoğraf Sanatçısı Vincent Bousserez plastik adamlar ve yardımcı materyallerle çağımız yaşam tarzını kritik ediyor.
20 yıldır devam eden fotoğrafçılık serüveninde ölçek oyunları, perspektif oyunları ve boyut kaybı üzerine araştırmalar yapan ve bunu karelerinde kullanan sanatçı, “ Evrenin ölçeğinde sonsuz derecede küçüğüz, basit parmaklarınızı zaman ölçeğinde tutturuyoruz ve çok sık unutuyoruz, resimlerimle hatırlamaya çalıştığım şey bu ” dedi.

Fotoğraf karelerinde, günlük hayatın içine yerleştirilen küçük boyutlardaki plastik insan figürlerini kullanan Vincent Bousserez, mizahı sosyal eleştiriyle birleştiriyor.


Gilbert Garcin’in gerçeküstücülüğünden ve Ron Mueck’in garip boyutlara sahip hiper-gerçekçi varlıklarından esinlenen Vincent Bousserez, ölçekleri kırar ve çevremizin bakir topraklarının garip bir tanıklığını detaylandırır, doğaya ve bizi çevreleyen kırılgan dünyaya özen gösterir.

Kişisel serileri arasında; yok olma, donmuş düşler, masumiyet zamanı, ayak izleri, yanlızlık çalışması, hiçbir yere ziyaret… olan sanatçı, plastik adamlarıyla dünyanın farklı noktalarında sergiler açmayı sürdürüyor.