Türkiye’de Sıfır Atık İlçesi Kuruldu

Kızılcahamam 2019 Nisan ayında, sıfır atık projesinin pilot bölgesi ilan edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıklama yaptı

Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’nın Resmi Web sitesi https://csb.gov.tr’da 23 Mayıs 2019 tarihinde yayınlanan habere göre; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıklamada bulundu.

“…Kızılcahamamımızı ‘Sıfır Atık Pilot Bölgesi’ ilan ettik. Belediyemiz Sıfır Atık ekibini kurdu. Bakanlığımız personeliyle ortak bir çalışma yapıyorlar. Artık sokağımızda ikili toplama sistemine geçeceğiz.

Organik atıkları ve geri dönüşebilecek atıkları ayrı ayrı toplayacağız. Organik atıklarımızı, kompost haline getirip, gübre haline getirip, yine parklarımıza, bahçelerimize kullanacağız. İnşallah 2023 yılına kadar Kızılcahamam’a çöp kamyonu girmeyecek şekilde uygulamayı yürüteceğiz. Hem teknik hem de maddi anlamda her türlü ihtiyaçları tamamlayacağız. Kompost makineleriyle, getirme merkezleriyle, toplama merkezleriyle bu sistemleri kurmuş olacağız. Tüm Kızılcahamam bu projeye dahil olacak.” dedi.

Sıfır Atık Projesi’nin Mimarı Emine Erdoğan

Kızılcahamam.bel.tr isimli Kızılcahamam Belediyesi Resmi Web Sitesi’nde 5.10.2020 tarihinde yayınlanan habere göre; Kızılcahamam Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Projesi kapsamında Türkiye’nin İlk Sıfır Atık İlçesi olan Kızılcahamam, “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın başlattığı “Sıfır Atık” Projesi kapsamında pilot bölge olan Kızılcahamam, sıfır atıkla ilgili çalışmalarına son hızla devam ediyor.

Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar, Doğayı Korumak Görevimiz

Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar, vatandaşların sağlığını korumak için ilçede temizlik operasyonları başlattıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Geri dönüşümü çok önemsiyoruz. Kızılcahamam Belediyesi olarak ilçede birçok farklı noktaya Sıfır Atık Projesi kapsamında geri dönüşüm kutuları yerleştirdik. Dönüştürülebilen ürünlerin ekonomiye kazandırılmasıyla doğayı ve çevreyi de korumuş oluyoruz. Kızılcahamamlı hemşehrilerim atıklarını geri dönüşüm kutularına atarak çevreyi koruyabilirler. Çocuklarımıza bırakacağımız en büyük miras, temiz bir doğadır. Türkiye`nin İlk Sıfır atık İlçesi olarak Sıfır Atık Belgesi’ni aldık. Atıklar kaynağında ayrıştırılarak geri dönüşüme kazandırılıyor.” dedi.