The Ocean Cleanup Projesi

Ocean Cleanup, okyanuslardan plastik kirliliğini çıkarmak ve okyanusa ulaşmadan önce nehirlerde durdurmak için teknoloji geliştiren, Hollanda merkezli, kar amacı gütmeyen bir mühendislik çevre örgütüdür .

Kuzey Denizi’nde test ve prototip oluşturduktan sonra, ilk tam ölçekli prototipini Büyük Pasifik Çöp Yaması’na yerleştirdiler. İki ay sonra zorlukla karşılaştı ve inceleme ve onarım için Hawaii’ye çekildi. Haziran 2019’da ikinci prototip sistemleri devreye alındı.

Organizasyon, okyanus plastik kirliliği konusunda bilimsel araştırmalar yapıyor. 2013 yılında, CEO olarak görev yapan, Hırvat ve Hollanda kökenli Hollanda doğumlu bir mucit-girişimci olan Boyan Slat  tarafından kurulmuştur. North Pacific Gyre, Mega Expedition ve Aerial Expedition’a iki sefer düzenledi ve bilimsel makaleler yayınlamaya devam ediyor.

Okyanus sistemleri,  sistem rüzgar, dalgalar ve akıntı tarafından itilip yavaşladığında deniz kalıntılarını toplayan, okyanusal girdaplardaki suyun yüzeyinde yüzen bir bariyerden oluşur. Bir deniz çapası tarafından bu işlem görülür. Proje, bu türden toplam 60 sistemi başlatmayı hedefliyor. Böylece, Büyük Pasifik Çöp Yaması’ndaki enkazın % 50’sini tam ölçekli dağıtımdan sonraki, beş yıl içinde temizleyebileceğini tahmin ediyorlar. 

Ekim 2019’un sonlarında da The Ocean Cleanup, dünya çapında 1000 nehirden gelen nehir çöplerinin% 80’ini önleme planlarıyla, çöp sorununa kaynağa daha yakın bir şekilde saldırmak için Interceptor adında yeni bir girişim başlattığını duyurdu.

Interceptor Nehir Temizliği

Ekim 2019’un sonlarında The Ocean Cleanup, nehirlere daha yakın olan çöp kirliliği girdisini azaltarak okyanusların temizlenmesine yardımcı olmak için yeni River Interceptor girişimini başlattı. 

Gemilerin çalışma mantığı şu: Güneş enerjisiyle çalışan Önleme gemileri, yüzen atıkları toplama konveyörüne yönlendirmek için yüzer kollar kullanarak deniz altındaki çöpleri çıkarılabiliyor ve çöp kutularına atıyor. Dolu olduğunda; mavna kaldırılana, boşaltılıncaya ve durdurucuya geri dönene kadar toplama duruyor.

Interceptor projesi, Maryland’in Baltimore limanında geliştirilen Mr. Trash Wheel adlı daha küçük ölçekli yerel bir projeye benziyor. İlk iki Durdurucu sistemi Endonezya ve Malezya’da faaliyet gösteriyor ve bir sonraki planlama ise  Vietnam ve Dominik Cumhuriyeti için düşünülüyor.  2020’de Tayland, Honduras, Los Angeles County için de sözleşmeler imzalandı.