Türkiye İngiltere’nin Plastik Çöplerini Dönüştürmek Üzere Alıyor

Çin dışarıdan dönüştürmek üzere plastik alımını durdurdu. Çin’in aldığı bu karar plastik alımı gerçekleştiren diğer ülkeleri etkiledi. İngiltere Çevre İdaresi Paketleme Verileri’ne göre Türkiye, Kasım 2017 – Ekim 2018 döneminde İngiltere’den 80 bin ton plastik çöp aldı. İngiltere’den Türkiye’ye gönderilen çöpler bir yıl öncesine kıyasla yüzde 33 arttı. Bu sayede Türkiye Malezya’nın ardından İngiltere’nin en çok plastik çöp gönderdiği ikinci ülke konumuna yükseldi.

İngiltere, son yıllarda plastik çöplerini ağırlıklı olarak Çin’e gönderiyordu. Ancak yaklaşık 1 yıl önce Çin ülke dışından çöp alınmasını yasaklayan bir yasa çıkardı. Bu gelişmenin ardından Malezya, Türkiye, Polonya, Endonezya ve Polonya gibi ülkelere İngiltere’nin gönderdiği plastik çöp oranı arttı.

Ülkede plastik çöp dağları oluşmuş değil; Çin’in çekilmesiyle ortaya çıkan boşluğu başka ülkeler doldurmuş durumda.

İngiltere bazı plastik çöplerinden ise yakarak kurtuluyor.

TÜRKİYE İKİNCİ SIRAYA YERLEŞTİ
Çin’in plastik alımını durdurduğu Kasım 2017’den Ekim 2018’e kadar olan dönemde İngiltere 611 bin ton plastik çöpü yurtdışına gönderdi. Bu dönemde yurtdışına giden çöpün miktarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10 geriledi.


Çin’in denklemden çıkmasıyla İngiltere’nin plastik çöplerini almaya başlayan başlıca ülkeler ise Malezya ile Türkiye oldular. Ülkeler plastik çöpleri alıp geri dönüştürerek kâr elde edebildikleri için yurtdışından plastik alımını tercih edebiliyor.

Kaynak: BBC News/ Türkiye, 1 Ocak 2019 tarihli haberi

Geridönüş Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir