BİLGİN, “YILMAZ ELYAF, 2019 YILINDA KAPASİTE ARTIRIMINA GİDECEK”

Yılmaz Elyaf, Selahattin Yılmaz, Plastik Geridönüşüm Sektörü, Adana Plastik Geridönüşüm Sektörü, Geridönüş Plastik ve Ambalaj Dergisi

Yılmaz Elyaf ve Ambalaj Atıkları Geri Dönüşüm Firması, 1995 yılından beri, Adana’da hizmet vermektedir. Önceleri  balyalı  pet  şişelerin satışını gerçekleştiren firma  2010 yılında    mevcut tesisine entegre ettiği kırma tesisiyle önce pet şişe kırığı daha sonrada  recycled poliester  elyaf üretimini gerçekleştirmiştir.

Geridönüş Plastik ve Ambalaj Dergisi olarak, bugün 1200 ton/ay elyaf üretimi yapan Yılmaz Elyaf’ın, Satış, Pazarlama ve Yeni Ürün Geliştirme Müdürü Sayın Selahattin BİLGİN ile röportaj gerçekleştirdik. 

Sizi tanıyabilir miyiz?

1951 yılında Ankara’da doğdum. Ankara Üniversitesi, Fen Fakültesi’nden Kimya Yüksek Mühendisi bölümü mezunuyum. 1978 yılında Adana Sasa’da çalışmaya başladım. 2008 yılında Sasa’dan Elyaf İşletmeleri  Müdürü pozisyonundan  emekli oldum. 2008- 2010 yılları arasında, İsviçre merkezli global bir firmanın danışmanlığını yürüttüm. 2010 yılından beri de, Yılmaz Elyaf ’ta Satış  Pazarlama ve Yeni Ürün Geliştirme  Müdürü olarak görevimi  sürdürüyorum.

Yılmaz Elyaf hakkında sizden bilgi alabilir miyiz?

Yılmaz Ambalaj , 1995 yılında geri dönüşüm sektöründe hizmet vermek üzere kurulmuştur ve bir aile şirketidir..Firma sahipleri Remzi Kar, Çetin kar ve Necmi Kar kardeşlerdir.

Pet şişe kırığı ve elyaf işletmeleri 24000 m2 lik bir alanda faaliyet göstermektedir. Günlük  olarak 70 ton pet şişe kırığı  ve 40 ton geridönüşüm  poliester elyaf üretim kapasitemiz vardır.

Geridönüşüm poliester elyaf olarak 1,5-2,5-3,0-6,0-11-15-25—35 denierlerde ve 32-38-51-60-76 mm kesim boylarında beyaz, siyah ve her türlü renkli elyafları üretebilmekteyiz.

Poliester Elyaf nedir?

Elyafları ana hatları itibari ile tabi elyaflar, suni elyaflar, sentetik elyaflar olmak üzere sınıflandırabiliriz.

Mesela Pamuk ,keten,  yün ,ipek doğal(tabi ) elyaf, poliester ,naylon ,akrilik sentetik  elyaf , vizkon suni  elyaf grubundadır .Sentetik poliester elyaf ilk olarak 1931 keşfedilmişir.

Poliester polimerinin  kimyasal ismi polietilenteraftalat’dır.Bu endüstride ya dimetilteraftalt(DMT) ve etilen glikol  kullanılarak,yada teraftalik asit  (TPA)ve etilen glikol kullanılarak   elde edilir.

Biz işletmemizde üretim için  pet şişe kırığını ( polietilenteraftlat) kullanmakdayız.Geridönüşüm elyaf üretimindeki süreç ise ;üretme—çekme—kıvırcık verme—-kurutma (fiksaj)—-kesme ve balyalama  şeklindedir.

Elyaf hangi sektörlerdeki firmalara servis ediliyor?

Poliester elyaf nerde ise insanın doğumundan ölümüne kadarki tüm zaman dilimleri içerisinde değişik şekillerde kullanılır. Kumaş yapmak için  iplik üretiminde, hijyen ve sağlık sektöründe, dolgu maddesi olarak yastık yorgan  ve mobilya yapımında,temizlik bezi yapımında, geotekstil uygulamalarında ,filitrasyon sanayinde , otomotiv sanayinde araç içi taban ve tavan kaplamalarının yapımında ,pelüş üretiminde,  ayakkabı  ,inşaat ve  oyuncak şektöründe belli başlı olarak kullanılır.

Talep çok dediniz. Tesisinizi büyüterek kapasite artırımına gitmeyi düşünüyor musunuz?

2019 yılı içerisinde hem elyaf hem de pet şişe kırığı üretiminde   kapasitemizi artırıyoruz. Bunun için gerekli olan makinelerin montajına başlamış bulunuyoruz. Ayrıca pet şişe kırığı ve elyaf üretimlerine ilaveten  ürün yelpazemize yeni ürünlerde ilave edeceğiz.

Özlem Kaplan Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir